Minulý týden se ruský prezident Vladimir Putin zúčastnil videokonference k ekonomickým záležitostem Ruska. Jedno z témat bylo plošné zavedení centrálního digitálního rublu.
Putin v úvodu videokonference ocenil efektivitu a funkčnost pilotního projektu digitálního rublu Ruské centrální banky, který byl zahájen v srpnu 2023. Tohoto projektu se zúčastnilo 12 bank, 600 jednotlivců a 22 podniků poskytujících obchodní služby.
„Nyní musíme udělat další krok, jmenovitě, přejít k širší implementaci digitálního rublu v plném rozsahu v ekonomice, v obchodních aktivitách a ve finančním sektoru,“ řekl Putin.
Zákon o digitálním rublu byl přijat v červenci 2023 a plné zavedení do ekonomiky se plánuje v Rusku během příštích několika let.
Podle náměstka ministra financí Alexeye Moiseyeva digitální rubl brzy plně nahradí běžnou hotovost a v poskytnutém rozhovoru vyzdvihoval výhody digitální měny.
Zavedení digitálního rublu má v Rusku i své kritiky.
Digitální rubl je podle ruského ekonoma „podvodem století“
Podle ruského plátku deita.ru pojmenoval známý ruský ekonom Valentin Katasonov přechod na centrální digitální měnu za „podvod století”. Katasonov také uvedl, že se ti „nejbohatší chystají nahradit hotovost, která je do jisté míry státem garantována, za magické nuly v počítači. A všechny finanční transakce budou pod plnou kontrolou operátorů nového systému“.
Podle dalšího ruského média MagadanMedia „umožní digitální rubl oficiálním autoritám určit odkud občan peníze získal, komu je zaslal, kde zaplatil nebo co koupil. Soukromý život se vytratí. Bude jednoduché člověka potrestat, omezit či zakázat jeho aktivity. Osoby, které stát označí za problematické, mohou být od digitální peněženky jednoduše odpojeny“.
Zavedení centrálního digitálního rublu kritizuje i ruská lidskoprávní organizace OUZS, kterou prezidentským dekretem založil prezident Putin. Podle OUZS by „digitální rubl mohl vést ke ztrátě svobod občanů a ke vzniku kastovní společnosti“.
Možnosti zavedení centrální digitální měny se zkoumají i na Západě
Podle amerického think tanku s názvem Atlantická rada pilotní projekty momentálně probíhají ve 36 zemích světa. Možnosti zavedení centrální digitální měny se zkoumají ve více než sto zemích světa včetně zemí v Evropské unii a Spojených států.