Dneska skoro už není možné dostat v restauraci k pití plastové brčko. Když jdete nakoupit, většina obchodů úplně vysadila klasické igelitové tašky a nahradila je papírovými. Na silnici potkáváte elektromobily čím dál častěji a z každé strany na vás hlásají z billboardů, z reklam nebo z televize, že se máte chovat k životnímu prostředí šetrně. To víme. Děláme to všechno pro naši planetu.
Jenže ruku na srdce. Jen hrstka lidí skutečně myslí na životní prostředí jako takové. Na ta nebohá zvířata v moři omotaná plastovými igelity nebo na znečištěné řeky a ovzduší.
Většina lidí dělá spoustu věcí jen proto, že to přinese užitek jim samotným. Jak tedy myslet na sebe a zároveň na přírodu, pokud vás doposud myšlenka na to, udělat něco pro naši planetu, ani nenapadla?
Co když vám řeknu, že být trošku eko je zároveň přínosem pro naše zdraví? Ba – dokonce se díky drobným změnám v péči o sebe a domácnost můžeme vyhnout řadě onemocnění, nebo jejich riziko aspoň zas o něco snížit…
Přestaňte kupovat plastové lahve
Věděli jste, kolik toxických látek se uvolňuje do nápojů, pokud jsou tyto uchovávány v plastových lahvích? Spoustu Čechů nakupuje různé limonády, které už samy o sobě jsou zdraví velmi škodlivé, protože obsahují různá barviva a látky, které například prokazatelně pomáhají k výskytu hyperaktivity u dětí. Pokud si ale jednou za čas chcete dopřát nějakou tu Coca colu, Fantu nebo Sprite, sáhněte spíš po nápoji ve skleněné lahvi.
Pokud jste zvyklí kupovat si na cestu pití, dnes je už na trhu mnoho druhů skleněných lahví v různých velikostech. Nejen, že nejsou na jednorázové použití, ale při konzumaci vody či limonády ze skla do sebe nelijete žádné uvolněné chemické látky, které produkují lahve plastové.
A pokud se neobejdete bez bublinek, i když nejde zrovna o zdraví prospěšnou variantu, pořád je menší zlo například Soda Stream, díky kterému si perlivé nápoje můžete vyrobit doma a bez plastu.
Vyházejte plastové krabičky a nahraďte skleněnými
Co se stane, když spálíte plast? Například, když vám ohoří plastová držadla u hrnce nebo když vhodíte do ohniště kelímek od piva? Ten zápach je strašný! Takový chemický že? Nechci ani vědět, co všechno se při tavení plastu uvolňuje za látky. A teď si vezměte, když do plastové krabičky dáte horký oběd. Krabička se sice neroztaví, ale víme, že tak nějak změkne. Kombinace horkého jídla s plastem v ten okamžik způsobí uvolňování toxických látek do potravin. A co teprve, když tu stejnou krabičku s jídlem dáte do mikrovlnky…
Sama mám vyzkoušeno, že jídlo z plastové nádoby chutná tak trošku jinak, než jídlo z krabičky skleněné. Jsem si jista, že plastových obalů máte doma nespočet a neustále hledáte víčka.
Zkuste udělat generální úklid, plastové nádoby – ať už jsou koupené v akci nebo ne, prostě použijte spíše jako organizéry pro uchování různých věcí ve spíži. Na jídlo si kupte nádoby skleněné, které jsou nejen ekologické díky jejich opakovanému použití, ale hlavně uděláte něco pro své zdraví…
Pokud jde o polotovary v hliníkových obalech, které jsou určeny k vložení do mikrovlnné nebo elektrické trouby, je to asi z hlediska škodlivosti na zdraví to nejhorší. Stejně tak jako hliníkové tácky na grilování nebo polystyrenové krabičky, které dostáváte v restauraci, když si objednáte jídlo s sebou…
Uklízejte bez chemie
To je jar na nádobí, tamhle zase nějaké to Pronto na prach, na podlahy pro změnu zase třeba Savo a na čištění koupelen Cif a podobně. Nejen, že tyto přípravky jsou k dostání pouze v plastových obalech, ale obsahují také obrovské množství chemických látek, že mnohdy stačí jen přičichnout a dostaví se bolest hlavy nebo nevolnost. Samozřejmě v krajních případech, ale chci tím říct, že i když je pro nás samozřejmost mít tyto pomocníky ve skříni pro úklid domácnosti, neškodíme tím pouze životnímu prostředí, ale i pro naše zdraví to není nic moc.
Místo čichání chemie při úklidu zkuste využít snadno dostupné a často mnohem levnější alternativy. Například ocet. Ten je všestranným pomocníkem a dokážete s ním vyčistit nejen lednici, mikrovlnku, záchod, vodní kámen na kohoutcích nebo pračku.
Na zápach z lednice je třeba skvělým pomocníkem citron a obyčejná kuchyňská sůl. Stačí citron rozpůlit, vydlabat dužinu a dovnitř nasypat sůl. Vložíte večer do lednice a do rána je po zápachu…
Další skvělou vychytávkou je jedlá soda. Můžete si například díky ní vytvořit i tekutý písek. Stačí smíchat jednou sodu s horkou vodou, umíchat kašičku a můžete gruntovat…
Zkuste nákupy oblečení z druhé ruky
Já vím, že nové oblečení je lepší. Ten pocit, že to, co máte na sobě, neměl nikdo předtím a navíc ta vůně novoty… Jenže je snadno všude na internetu dohledatelné, že ta vůně, kterou produkuje nové oblečení, není nic přírodního. I v oblečení jsou různé chemické látky jako například různá změkčovadla. A mimoto, kolikrát si koupíte nějaký kousek jen proto, že byl v akci, ale po nějaké době vám leží na dně skříně, protože už se vám buď nelíbí, nebo prostě nesedí…
Nákupem v second handech nebo internetových bazarech s oblečením můžete natrefit na svoje oblíbené kousky v mnohem levnějších variantách, a to jen proto, že to někdo nedokáže unosit, ale oblečení je jinak v pořádku. Kalhoty, za které byste dali v obchodě osm stovek vás tak vyjdou třeba jen na 200,- Kč, doma je hodíte do pračky, a i když se tady nebavíme tolik o zdraví, kromě přírody jste minimálně ušetřili i dost peněz…