Koncem října proběhla v Saúdské Arábii 8. konference o budoucích investicích pořádaná globální neziskovou nadací Future Investment Initiative Institute. O odvážné vizi rychlého vývoje mluvil Elon Musk.
Cílem konference bylo představit investice, které podnítí prosperující a udržitelnou budoucnost, a posunout hranice toho, co je pro lidstvo možné.
Ve streamovaném rozhovoru prezentoval své myšlenky, aktivity a plány také americký miliardář a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk.
Zkáza nebo cesta do blahobytu
Musk uvedl, že se umělá inteligence (AI) každým rokem rapidně zdokonaluje.
Zároveň má ale za to, že z deseti až z dvaceti procent představuje AI pro lidstvo existenční hrozbu. Aby se riziko snížilo, Musk navrhuje vytvářet AI, které hledá pravdu, a ne politickou korektnost.
Podle Muska AI reflektuje filozofii svých tvůrců, kteří často zastupují nihilismus a ideologii woke. Dle něj je nutné vytvářet AI, která miluje lidstvo a která chce pro lidi to nejlepší.
„V roce 2040 bude pravděpodobně na světě více humanoidních robotů než lidí,“ odhadl Musk.
Cena za jednoho robota z jeho továrny se bude pohybovat pod hranicí 25 000 dolarů (tedy zhruba 581 000 korun). A podle Muska bude robot do dvou let schopný jakékoli lidské činnosti.
V rozhovoru zmínil i další existenční hrozby.
Kolaps globální porodnosti
„Když potrvá současná nízká porodnost, budou brzy některé země, jako například Jižní Korea, mít jen jednu třetinu dnešní populace. Možná ještě méně. Evropa kolem poloviny své současné populace a možná ještě méně,“ varoval miliardář.
„Jestli současný zhoršující efekt bude pokračovat, tak uvidíme, že během tří generací mnoho zemí bude mít jen 5 % ze současné populace.“
V závěru rozhovoru Musk diskutoval kosmický dopravní systém Starship a vozidla bez řidičů.
Cesty na Mars a robotaxi
Pokud se zmírní byrokratické překážky a nadměrná regulace ze strany americké vlády, tak podle podnikatele bude Starship schopný do dvou let přepravit první lidi na Mars.
Musk také uvedl, že budoucnost patří vozům s funkcí samořízení. Například robotaxíky se zkouší již v Kalifornii a příští rok by měly jezdit v Texasu. Sériová produkce vozů Tesla s funkcí samořízení bez dozoru by měla začít v roce 2026.
„Všechna auta budou v budoucnu bez řidičů, to je jasné. Budou desetkrát bezpečnější a zachrání ročně ve světě více než milión životů.“