Hillary Clintonová v rozhovoru na CNN vyzvala ke zrušení zákona, podle kterého sociální média v USA nenesou zodpovědnost za obsah na svých platformách. Clintonová také požaduje, aby sociální média moderovala svůj obsah.
Ve Spojených státech jsou sociální média a další online platformy chráněny poměrně starým zákonem o hromadných sdělovacích prostředcích z roku 1996.
Konkrétně oddíl (section) 230 tohoto zákona říká, že „žádný poskytovatel nebo uživatel interaktivní počítačové služby nesmí být považován za vydavatele nebo šiřitele informace, kterou poskytuje jiný poskytovatel obsahu“.
Jinými slovy, podle tohoto zákona sociální média nejsou zodpovědná za škodlivý či nepravdivý obsah, který by se na jejich sítích objevil. Nicméně omezování obsahu v praxi prováděno je, jak s ohledem na zákonné limity dané trestním právem, tak zásadami platforem pro uživatele.
Podle amerického mediálního domu PBS „levicoví i pravicoví politici nyní z různých důvodů argumentují, že sociální média tento zákon zneužívají. Podle nich by měly sociální platformy tuto imunitu ztratit, nebo alespoň by měly začít respektovat požadavky stanovené vládou“. Tyto diskuze se vedou v USA již léta.
Hillary Clintonová je pro zrušení zákona. Obává se ztráty úplné kontroly
Mezi politiky, kteří by chtěli tento zákon zrušit, patří i americká politička a bývalá první dáma Hillary Clintonová. Kromě jeho zrušení by navíc Clintonová požadovala od sociálních sítí moderování a monitorování jejich obsahu, odvolávajíc se na ochranu dětí před škodlivým obsahem.
V rozhovoru pro CNN Clintonová začátkem tohoto října prohlásila (od 6:14): „Měli bychom zrušit něco, čemu se říká oddíl 230. To dalo platformám na internetu imunitu, protože se mělo za to, že jsou to jen kanály, takže by neměly být souzeny za obsah, který je tam zveřejněn.“
„Ale nyní víme, že se jedná o příliš zjednodušený pohled. Pokud platforma, ať už je to Facebook, X, Instagram nebo TikTok, nemoderuje a nekontroluje obsah, ztrácíme naprostou kontrolu. A nejde jen o sociální a psychologický efekt, ale o skutečnou újmu. Jedná se o dětskou pornografii, hrozby násilí, o věci, které jsou opravdu nebezpečné,“ varovala Clintonová.
Clintonová si za svá slova vyžádala kritiku některých amerických politiků.
Například bývalá kandidátka Demokratické strany na prezidentku Tulsi Gabbardová na platformě X uvedla: „Hillary to řekla: když povolíte svobodu projevu, ‚ztratíme úplnou kontrolu‘. Lidé jako Hillary Clintonová a Kamala Harrisová nevěří v první dodatek Ústavy, protože to vidí jako překážku k dosažení jejich cíle: ‚naprosté kontroly‘.“
Sociální média moderují obsah již nějakou dobu
Moderování obsahu je na sociálních platformách dlouhodobou realitou. Například podle amerického webového portálu CNET spolupracovala v roce 2019 Zuckerbergova Meta na moderování obsahu s pěti různými společnostmi. A německá společnost Arvato moderuje stránky Mety z její centrály v Berlíně již od roku 2015.
Podobně tomu bylo i u sociální platformy Twitter (nyní X). Než v roce 2022 Musk Twitter koupil, moderování obsahu na této platformě se podle mediálního domu Wired věnovalo kolem 400 zaměstnanců a dalších 5 000 osob v rámci práce na dohodu.
Ačkoliv Musk většinu lidí zaměřených na moderování obsahu okamžitě po převzetí firmy propustil, přejmenovaná platforma X nyní postupně nabírá pro tuto práci nové zaměstnance. Například začátkem roku Musk podle mediálního domu Bloomberg přislíbil kvůli moderovaní obsahu zaměstnat pro kancelář v texaském městě Austin nových sto zaměstnanců.
A jak jsme nedávno informovali, sociální platforma TikTok kvůli moderování zdravotnických informací dokonce uzavřela jednoletou spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací WHO.